Galaxy S9 ve Galaxy S8 karşı karşıya: Yenisini almaya değer mi?

Galaxy S9 ve Galaxy S8 karşı karşıya: Yenisini almaya değer mi?
13 Mart 2018 Salı - 8 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0
REKLAM


Yeni Galaxy S9, bir önceki modeli kullananlar için yeterince cezbedici özellikler sunuyor mu?Beş yıl öncesine kadar, teknoloji devlerinin her yeni akıllı telefon tanıtımı bir hayli heyecan verici etkinliklerdi. Bir yıl boyunca gerçekleştirilen AR-GE çalışmaları, telefon modellerinin yepyeni teknolojilerle karşımıza çıkmasını sağlıyordu.


Günümüzdeyse yeni akıllı telefon modelleri seleflerine kıyasla görece ufak güncellemeler içeriyor. Bu açıdan bakıldığında, artık geçtiğimiz yılın modeliyle idare etmek ve bir sonraki ‘büyük yenilikleri’ beklemek daha mantıklı bir hal alıyor.


Yeni akıllı telefon modelleri büyük yenilikler getirmedikleri gibi, 6 bin TL’ye kadar varan pahalı fiyat etiketleriyle dikkat çekiyor.


İki modeli karşılaştıran Business Insider’a göre, geçtiğimiz ay tanıtılan ve bu ayın sonunda Türkiye’ye gelecek olan Galaxy S9’da da durum farklı değil.


Galaxy S9 her ne kadar şu an satın alınabilecek en iyi Android telefonların başında gösterilse de, bir önceki model olan Galaxy S8 ile karşılaştırıldığında büyük yenilikler getirmediği belirtiliyor.


İki telefonun özellik karşılaştırması ise şöyle:


TASARIM NEREDEYSE AYNI KALDI


Yukarıdaki telefonlardan birisi Galaxy S8, diğeriyse Galaxy S9. Birbirlerinden ayırt edebildiniz mi? Çerçeveleri çok az daha ince olan yeni model…


Samsung, telefonun arka yüzünde ise parmak izi okuyucusunun yerini değiştirmekle yetindi.


YENİ BİR ÖZELLİK KAÇIRMIYORSUNUZ


Galaxy S8 ile S9’un donanım özellikleri çoğunlukla birbirleriyle aynı.


İki telefonun ortak donanım özellikleri şöyle sıralanabilir: Kablosuz şarj, hızlı şarj, yüz tanıma, göz tanıma, parmak izi okuyucu, 3,5 mm jak girişi, kalp atış ölçümü ve suya karşı dayanıklılık.


GALAXY S8’İN EKRANI HALA ÇOK İYİ


Samsung, Galaxy S9’un ekranına bir önceki modele kıyasla büyük yenilikler getirmedi. Her iki telefon da mobil cihazlar arasında en iyi ekranlara sahipler.


KAMERA SELEFİNE FARK ATMIYOR


Galaxy S9’un kamerası iki farklı diyafram aralığına sahip. Bu aralıklar, telefonun karanlık ve iyi aydınlatılmış ortamlarda daha iyi çekimler yapabilmesini sağlıyor.


Galaxy S9, karanlık ortamlarda f\/1,5 geniş diyafram aralığını kullanırken, aydınlık ortamlarda ise daha dar olan f\/2,4’e geçiş yapıyor.


Galaxy S8’in f\/1,7 diyafram aralığındaki kamerası ise hem karanlık hem de iyi aydınlatılmış ortamlar için dengeli bir deneyim sunuyor.


Kamera alanındaki asıl yeniliklerden birisi Galaxy S9+’a özel tutulmuş. Çift kameraya sahip olan bu telefonun ikinci kamerası 2x zum yapılabilmesini sağlıyor.


Galaxy S9 ayrıca saniyede 960 kare süper yavaşlatılmış çekim videolar çekilebilmesine olanak tanıyor. Ancak bu videoların yalnızca 720p (HD) kalitesinde olduklarında belirtmekte fayda var.


PERFORMANS FARKI BÜYÜK DEĞİL


Galaxy S9, Snapdragon 845 işlemciyle çalışıyor. Selefi ise Qualcomm’un bir önceki mobil yonga seti Snapdragon 835’e sahip. Bu iki telefon arasındaki performans farkını fark edebilmek için çok detaycı incelemeniz gerekiyor.


PİL ÖMRÜNDE DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK


Galaxy S8 ve S9’un her ikisi de 3.000 mAh, Plus modelleriyse 3.500 mAh pile sahip. Akıllı telefon endüstrisi henüz pil teknolojileri konusunda büyük atılımlar gerçekleştiremediklerinden, cihazların pil ömürleri arasında herhangi bir fark yok. Galaxy S9’un pil ömrü, Galaxy S8’i ilk aldığınız zamanda (henüz kapasitesini yitirmediğinde) gördüğünüzle aynı.


AYNI ANDROID SÜRÜMÜNÜ KULLANACAKLAR


Galaxy S8 halihazırda Android 7.0 işletim sistemiyle çalışıyor ancak Samsung Android 8.0 sürümünü güncellemek için çalışmalarını sürdürüyor.


Yeni Galaxy S9 ise kutusundan Android 8.0 ile çıkıyor. Öte yandan, aralarında sürüm farkı olsa bile Samsung arayüzü her iki telefonda da aynı görünüyor.


GALAXY S9’UN STEREO HOPARLÖRLERİ GERÇEKTEN İYİ


Samsung, Galaxy S9’a ikinci bir hoparlör ekleyerek telefona stereo ses kazandırdı. Üstelik telefon artık bir hayli yüksek ve aynı zamanda net sesler çıkarabiliyor.


AR EMOJI VAZGEÇİLMEZ DEĞİL


Samsung’un iPhone X’daki Animoji’den yola çıkarak tasarladığı AR Emoji, henüz eksiksiz değil. Öte yandan, kendini hareketli animasyonlara dönüştürmek isteyenler Bitmoji isimli ücretsiz uygulamayla artırılmış gerçekliğin bu ilginç kullanım şeklini Galaxy S8’de de deneyimleyebilir.


GALAXY S9’UN GERÇEKTEN İYİ OLDUĞU ALANLAR


 


Fotoğraf ve video çekerken daha fazla zum seçeneği


Daha iyi parmak izi okuyucusu


Daha iyi yüz tanıma teknolojisi


Daha iyi göz tanıma teknolojisi

Kaynak:HaberTürk

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfalar