haberimtv Web Haber Portal, Haber Sistemi, Haber Sitesi Script - Bunu Söylemek Ayıptır
Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Konya'daki Facianın Sırrı
Benzine Zam
Haftasonu plan yapmayın !
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bunu Söylemek Ayıptır

Bunu Söylemek Ayıptır
Sosyal medyada patlayan kan verme polemiğine din adamları nokta koydu.
11.08.2012 / 16:32


Foça’da 1 kiÅŸinin ÅŸehit olduÄŸu, 11 kiÅŸinin de yaralandığı askeri araca terör saldırısı sonrasında binlerce Ä°zmirli kan vermek için hastanelere akın etti. Hastanelerde izdiham yaÅŸandı. Toplumun büyük bir kesimi Ä°zmirlilerin bu davranışını, “Ä°ÅŸte teröre en güzel cevap” diye takdir etti, haber dün gazetelerde bu baÅŸlıklarla manÅŸetlere çıktı.Ancak sosyal medyada bazı kiÅŸiler “Ä°zmirliler tabii ki kan vermeye koÅŸar, çünkü oruç tutmuyorlar” deyince dün büyük bir “sosyal medya kavgası” çıktı. Bu görüÅŸ ağır tepki topladı. Biz konuyu din adamı ve ilahiyatçılara sorduk."KAN VERMEK ORUÇ BOZMAZ, MÜSLÜMAN BUNU SÖYLEMEZ"

Prof. Dr. Bayraktar BAYRAKLI:
Kan vermek orucu bozmaz. Kan almak orucu bozar. Biri kan alacak kadar hastaysa da oruç tutamaz. Orucu tutan adam kimin oruç tutup kimin tutmadığına da karışamaz. ‘Oruç tutmayanın kanı alınmaz’ diye bir ÅŸey de olamaz.Kan vermek de bir ibadettir. Çok önemli bir hayırdır. Bir insanın hayatının kurtulması için yapılan önemli bir fedakârlık görmezden gelinmemelidir. ‘Oruç tutmayanın kanı alınmasın’ yaklaşımı çok tehlikeli ve yanlıştır. O zaman oruç tutmayan Batılıların bulduÄŸu MR’ı da kullanmayın.Ä°zmirliler veya baÅŸkaları için yapılan ‘Oruç tutmuyor tabii ondan kan veriyor’ gibi konuÅŸmalar son derece saÄŸlıksız ve çok çirkindir. Bir Müslüman bunu söyleyemez. Oruç tutan adam, o zaman ibadetiyle kibir, gurur yapmış olur. O da günahtır.‘Peygamberimiz de oruçluyken kan aldırdı’

Çukurova Üniversitesi ÖÄŸretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK:
Oruç en riyasız, gösteriÅŸsiz ibadettir. Hiçbir insanın belli bir coÄŸrafyada yaÅŸayan, belli bir kültürde yaÅŸayan insana atıfla, ‘Onlar oruç tutmadıkları için kan vermeye gitmiÅŸtir’ gibi bir deÄŸerlendirme yapması, hele de bunu dindarlık adına yapıyorsa son derece çirkindir.Ä°slam anlayışında insanların ayıplarını, kusurlarını örtmek bir erdemdir. Kimsenin, hiç kimseyi ibadetinden dolayı sorgulama hakkı yok. ‘Ä°zmirliler ibadet yapmazlar, onun için akın akın kan vermeye gitmiÅŸlerdir’ demek Müslüman ahlakına yakışmaz. Peygamber efendimizin ihramlı ve oruçlu iken kan aldırdığını, yani hacamat yaptırdığını belirten rivayetler var.GerektiÄŸi hallerde kan vermek orucu bozmaz. Ä°nsan hayatı söz konusudur ve oruca halel getirmez. Orucun bozulması denen ÅŸeyin mantığı, damak tadıcinsel ÅŸehvet gibi tatlar ve lezzetlerden alıkoymaktır. Kan vermekle insanlar bir ÅŸehvet ve tat almazlar. Kan vermek orucu bozmaz."DÄ°N HÄ°Ç KÄ°MSENÄ°N MALI DEĞİL, GIYBET BÜYÜK GÜNAHTIR"

Eski Diyanet Ä°ÅŸleri BaÅŸkanı Prof. Dr. Süleyman AteÅŸ:
Ä°slamiyet’te kimse kimsenin ibadetini sorgulayamaz. Ä°slam devleti olursa namaz kılmayana zorla kıldırırlar. Suudi Arabistan’da namaz kılmak mecburidir. Kılmayan cezalandırılır. Bu devlete ait bir ÅŸeydir. Dinen bir baÅŸka bireyin ibadeti sorgulanamaz. Kendilerinin kiÅŸisel kanaati olabilir ama bunu bir baÅŸkasına söylemeye veya karalamaya kimsenin hakkı yoktur. Bu gıybettir. Gıybet en büyük günahlardan birisidir.Kan verenlerin oruç tutup tutmadığını nereden biliyorlar? Çünkü kan vermek orucu bozmaz. Ä°nsanları hemen bir ÅŸeyle suçlamak doÄŸru deÄŸildir. Bu insanlar duygulandılar. Bir ÅŸehit ve yaralı haberi duyunca tabii ki, ‘Hepimizin kanı feda olsun’ duygusuyla yaralılara kan vermeye koÅŸtular. Bu çok sevap bir ÅŸeydir. Kan vermekle birinin hayatı kurtulacaksa, bunu yapan kimse bütün insanlığın hayatını kurtarmış gibi sevap alır.Bu Maide Suresi’nin bir ayetidir. Ä°zmirlilerin yaptığı takdir edilecek bir davranıştır. KiÅŸilerin dini sadece kendilerine özgü görmesi, baÅŸkalarını hor görmesi doÄŸru deÄŸildir. Din kimsenin babasının malı deÄŸildir."SÖYLEMEK ÇOK TEHLÄ°KELÄ°, DÄ°NÄ°MÄ°ZÄ°N TEMELÄ° SEVGÄ°DÄ°R"

Marmara Üniversitesi Ä°lahiyat Fakültesi öÄŸretim üyesi Prof. Dr. Mazlum Uyar:
"Dini açıdan deÄŸerlendirildiÄŸinde baÅŸkalarının ibadet hayatına müdahale edilmesi, kesinlikle Allah'ın takdirinde olan bir alana müdahaledir.Müslümanlar, baÅŸkalarının ne yaptıklarından daha çok kendilerinin ne yaptıklarıyla ilgilenmelidir. Ä°zmirlilerin kan vermeye koÅŸması, dini açıdan yapılabilecek en güzey davranışlardan biridir. Takdir edilip, alkışlanması gereken Ä°zmirlilerin bir de üstüne eleÅŸtirilmeleri son derece yanlıştır.Toplumlarda kendilerini dindar olarak tanımlayan, dini tekelinde gören bazı kitleler geçmiÅŸte olduÄŸu gibi günümüzde de bu tür çıkışlar yapabilmektedirler. Bu dini bilgilerinin eksikliÄŸinden kaynaklanıyor.BaÅŸkalarının dini hayatına müdahale etmeyi kendilerinde bir hak olarak görüyorlar. Bu da sadece toplumsal açıdan deÄŸil dini açıdan da son derece tehlikeli bir durumdur. Ä°zmirli ÅŸöyle, Ä°stanbullu böyle gibi ayrımlar, gruplamalar yanlıştır."


Etiketler:
Bu haber toplam 15 defa okundu

YAZARLAR