haberimtv Web Haber Portal, Haber Sistemi, Haber Sitesi Script - PKK'nın Suriye'de Ä°ÅŸi Yok
Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Konya'daki Facianın Sırrı
Benzine Zam
Haftasonu plan yapmayın !
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

PKK'nın Suriye'de İşi Yok

PKK'nın Suriye'de İşi Yok
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Bölgede oluşabilecek güç boşluğundan yararlanmak isteyen başta PKK olmak üzere terör gruplarına karşı her türlü önlem almak konusunda ortak kararlılığa sahibiz” dedi.
11.08.2012 / 17:05


 DışiÅŸleri Bakanı Ahmet DavutoÄŸlu ve ABD DışiÅŸleri Bakanı Hillary Clinton, yaptıkları görüÅŸme sonrası ortak basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuÅŸan DışiÅŸleri Bakanı Ahmet DavutoÄŸlu, Suriye konusunda yaÅŸanan son geliÅŸmeleri ele aldıklarını belirterek, “Cenevre’de mutabık kaldığımız plan çerçevesindeki çalışmaları yürüten Kofi Anna’ın istifasından sonra diplomatik çalışmalarda ciddi kesintiler ortay çıktı. Ä°sterdik ki uluslararası toplum bu konuda tek bir vücut halinde hareket etsin ancak maalesef Annan’ın istifası diplomatik çalışmaların oradaki duruma yansımasını etkiledi” dedi.
Suriye’deki insani durumun gitgide daha ciddi bir hal aldığına dikkat çeken DavutoÄŸlu, “Bugün itibariyle Türkiye’ye sığınan mülteci sayısı 55 bini aÅŸtı. Biz her zaman söyledik Suriye’den gelen dostlarımız kardeÅŸlerimiz Türkiye’de kendilerini evinde hissedecek ÅŸekilde imkanlarımızı seferber ettik. Mülteci sayısındaki artış artık Suriye’deki insani durumun ne kadar kötüleÅŸtiÄŸinin açık göstergesi. Halep’teki geliÅŸmeler hepimize kaygı veriyor. Hava kuvvetlere ile yapılan saldırılar büyük bir insan ve tarih katliamına yol açıyor. Uluslararası toplumun bu katliama açık ÅŸekilde dur diyecek adımlar atması lazım” diye konuÅŸtu.


  


DavutoÄŸlu, görüÅŸmede Suriye’deki PKK varlığı konusunun da gündeme geldiÄŸini belirterek, “Suriye’deki geçiÅŸ sürecinin ne kısa sürede tamamlanması konusunda ve güç boÅŸluÄŸu oluÅŸmaması konusu mutabık kaldık. Bölgede oluÅŸabilecek güç boÅŸluÄŸundan yararlanmak isteyen baÅŸta PKK olmak üzere terör gruplarına karşı her türlü önlem almak konusunda ortak kararlılığa sahibiz” dedi.


  Basın toplantısında konuÅŸan ABD DışiÅŸleri Bakanı Hillary Clinton ise sözlerine PKK’nın terör eylemlerinde hayatını kaybedenler için baÅŸsaÄŸlığı dileyerek baÅŸladı. Suriye’deki krizin her geçen gün daha ciddi boyutlara ulaÅŸtığına iÅŸaret eden Clinton, “Åžu anda rejim ÅŸiddete devam ediyor ve aynı zamanda yönetimden kaçanlar ve taraf deÄŸiÅŸtirenler var. BildiÄŸiniz gibi Cenevre anlaÅŸmasında öne çıkan konularla ilgili BirleÅŸmiÅŸ Milletler’de(BM) Rusya ve Çin gereken oyu vermediler. ABD ve Türkiye’nin birlikte bu konuda neler yapabileceÄŸini ve uluslararası toplumla bir araya gelerek bölgede nasıl bir çözüm olabileceÄŸini konuÅŸtuk” dedi.


 


Suriye konusunda atılması gereken adımları sıralayan Clinton, “Muhaliflerin ÅŸiddeti durdurma çabalarına destek olmak ve demokratik bir geçiÅŸ sürecini Esad başında olmadan yapmak gerekiyor. Abd muhaliflere silah dışında yardımlarda bulunuyor. Bunlar maddi ve insani yardımları içeriyor. Suriye’deki muhaliflere baktığımızda dışarıdan da baskıyı arttırmamız gerektiÄŸini düÅŸünüyoruz. Dün ABD olarak Ä°ran, Hizbullah ve Suriye’ye yaptırımlar öngördüÄŸümüzü açıkladık ki bu gruplar Esad’ın yönetimde durma süresini uzatmaya çalışıyor” ÅŸeklinde konuÅŸtu.


  Suriyeli mültecilere kapılarını açtığı için Türkiye’ye teÅŸekkür eden Clinton, “Yüzbinlerce Suriyeli komÅŸu ülkelere sığındı. 55 binden fazlası Türkiye’de. Türk halkına ve Türk hükümetine misafirperverlik için teÅŸekkür ediyoruz. Bu insanlar güvenlik için kaçıyorlar. Türkiye sadece sınırlarını deÄŸil kalbini ve kucağını da mültecilere açtı. Bugün BM Mülteciler Yüksek Kurulu’na 5 milyon dolar yardımda bulunduk. Türkiye’deki mültecilere ve sığınmacılara da yardımda bulunulması için ödenek ayırdık. Åžu anda battaniye, gıda, tıbbi malzemeye ihtiyaç duyuluyor” ifadelerini kullandı.


  


Esad sonrası geçiÅŸ sürecinin hazırlıklarının yapılması gerektiÄŸini belirten Clinton, “Suriye halkı bu geçiÅŸ sürecini kendileri gerçekleÅŸtirecekler. Ekonomilerini düzeltecekler, güvenliÄŸi arttıracaklar ve ülkenin kimyasal silahlarının yok edilmesi gerekecek. Tüm bunların dikkatli bir ÅŸekilde planlanması ve uluslar arası toplumun desteÄŸi ile gerçekleÅŸtirilmesi gerekiyor” dedi.


 


Clinton Türkiye’nin PKK ile mücadelesini de desteklediklerini belirterek, “Türkiye’nin Suriye’nin PKK’ya kucak açmaması dileÄŸine biz de katılıyoruz. Ne ÅŸu an ne de bundan sonra PKK’nın orada konuÅŸlanmasını biz de istemiyoruz. Suriye büyük zorluktan geçiyor. Türkiye bu bölgede lider konumda. Türkiye’nin ortaklığı bizim için gurur verici” diye konuÅŸtu.


  


Basın toplantısının sonunda soruları yanıtlayan DavutoÄŸlu, yapılacak ortak çalışmalarla ilgili olarak, “Olabilecek olumsuz senaryolara karşı nasıl tepki vereceÄŸimizi planlayacağız. Bunların içerisinde Halep’teki son geliÅŸmelerin açıkça gösterdiÄŸi gibi büyük bir insani göç dalgası yaÅŸanabilir. Bir takım düzensizlikten istifade gruplar kendi egemenliklerini kurmaya kalkışabilirler. Tabii kimyasal silahlarla ilgili potansiyel bir tehdit söz konusu. Bu senaryolar üzerinde birlikte yapacağımız çalışmaları planlamak. Büyük bir mülteci akını olduÄŸunda bu mültecilerin Suriye içinde korunması bir insani korum misyonunu beraberinde getirebilir. Biz halka koruma saÄŸlarız ya bu halk ÅŸehirlerde sürekli bombardıman altında yaşıyorsa bu konuda uluslararası toplumun sessizliÄŸini bozması gerekli. Biz elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. ABD ile birlikte olabilecek olumsuz senaryolara önceden hazırlıklı olmamız kanaatiyle somut çalışmalar yapma kararı aldık. Bütün geçiÅŸ döneminde sonra kamu düzeninin saÄŸlanması, düzenli geçiÅŸin temin edilesi için atacağımız adımlar olabilir” dedi.


  


Hillary Clinton ise Türkiye’nin bölgedeki PKK varlığı konusundaki endiÅŸeleri ile ilgili olarak, “Amerika olarak müttefiÄŸimiz Türkiye’nin savunmasında her zaman destek oluyoruz.  Birlikte radikalliÄŸe ve bu bölgedeki her türlü teröre karşı omuz omuzayız. PKK’ya karşıyız. ‘Acaba PKK Suriye’de boÅŸluktan yararlanıyor mu’ diye sordunuz. Evet. Biz bu konuda endiÅŸeleniyoruz. Teröristlerin ÅŸu an Suriye’deki meÅŸru mücadelesini kullanarak kendi gündemlerini uygulamaya çalıştıkların düÅŸünüyoruz. Buna karşıyız. Buradaki ÅŸiddeti daha da kışkırtmaları bizi endiÅŸelendiriyor” ifadelerini kullandı.
Etiketler:
Bu haber toplam 9 defa okundu

YAZARLAR